
Bara-tó
Csávoly
Ha egy igazán különleges horgászélményre vágysz, ahol a természet nyugalma és a kapitális fogások lehetősége kéz a kézben jár, akkor irány Bácsbokod! Az Alföld déli csücskében, a Kígyós-patak völgyében megbújó Bácsbokodi horgászvizek három különálló, mégis összefüggő területből áll: a Felső-tóból, az Alsó-tóból és a Bokodi–Kígyós-csatorna víztározójából. Együttesen közel 21 hektáros vízfelületet kínálnak, gazdag halállománnyal, békés környezettel és változatos horgászati lehetőségekkel.
A víztározó eredetileg öntözési céllal épült az 1970-es években, ám hamar népszerűvé vált a horgászok körében. Azóta a Bácsbokodi Sporthorgász Egyesület kezeli a területet, amely a megyei szövetség tagszervezeteként működik. A tározót a közepes vízhozamú Kígyós-patak táplálja, a vízminőséget rendszeresen vizsgálják, halélettanilag kiválónak minősítették. A nádasokkal, bokros partokkal szegélyezett víz rendkívül változatos mederrel rendelkezik – 3 méteres mély részek és sekély öblök váltják egymást, búvóhelyet biztosítva a nagytestű halaknak is.
A bácsbokodi vizek legnagyobb vonzereje kétségtelenül a halállomány. Itt nem ritkák a 10–20 kg közötti pontyok, sőt a tórekord 26,80 kg. Az amurok szintén elképesztő méreteket érhetnek el: 20+ kg-os példányok is horogra akadhatnak.
Aki harcsára vadászik, itt valódi legenda nyomába eredhet. A tó múltja kapitális példányokat rejt – a helyiek csak „zsinórszaggató Jakabként” emlegetik a meder mélyén lapuló 100 kiló feletti matuzsálemeket. A pergetők és úszós módszerrel próbálkozók egyaránt jó eséllyel járnak: 81 kilós harcsa is került már ki innen.
A süllő és a csuka folyamatos versenyben van, de a süllő mostanra uralja a ragadozók birodalmát. Wobblerek, twisterek, gumihalak egyaránt eredményesek – különösen a stégekről végigvallatott partszakaszokon.
A békéshal kedvelőknek is paradicsomi a környezet: ezüstkárász, dévér, vörösszárnyú keszeg, szélhajtó küsz, sügér és akár 1,5 kg feletti compó is előfordul. Az aranykárász természetvédelmi oltalom alatt áll, így fogás után visszaengedendő.
A horgászat megkezdése előtt állami jegy és BSHE területi engedély szükséges. Napijegyet Bácsbokodon a horgászboltban válthatsz, akár a helyszíni horgászállások használatával. A part mentén közel 200 stég található, ezek többsége egyesületi tagokhoz tartozik, de napijegyes horgászként is elfoglalhatók.
A Felső-tó kizárólag a tanya felőli oldalról horgászható. A víztározó teljes területe körbejárható, de autóval maximum 20 km/h sebességgel közlekedhetsz – a biztonság és nyugalom mindenek felett.
Csónakból horgászni szabad, de bérlésre nincs lehetőség.
Halradar és lékhorgászat engedélyezett.
Csalihal gyűjtése korlátozott mennyiségben lehetséges.
A horgászat végén a keletkezett hulladékot mindenki köteles elszállítani – a terület tisztasága a horgásztársadalom közös felelőssége.
A hely nemcsak a pecáról szól: évente rendeznek gyermek-, felnőtt- és kupaversenyeket. A nyári horgásztáborban a helyi gyerekek ismerkedhetnek meg a sporthorgászat alapjaival – felszerelést és ellátást az egyesület biztosít számukra.
Felnőtt jegyek
1 napos (napkeltétől napnyugtáig): 7 000 Ft
24 órás: 8 000 Ft
Sportjegy (napkeltétől napnyugtáig): 5 000 Ft
Sportjegy 24 órás: 6 000 Ft
Ifjúsági jegyek (18 év alatt)
1 napos: 3 000 Ft
24 órás: 4 000 Ft
Gyermek jegy
1 napos: 1 000 Ft
Stég- és csónakhasználat
Egyesületi stég- és csónak bérlés (Alsó tó): 8 000 Ft/nap
Tanya (Felső tó) bérlés: 25 000 Ft/nap
Pontybölcső bérlés: 1 000 Ft/nap
Jegyvásárlás
Mini ABC (Bácsbokod, Kossuth Lajos u. 62/A) – napijegyek, stég/csónak/tanya foglalás
Helyi horgászbolt (Dózsa György út 58/A) – napközbeni jegyvásárlás
A fizetés készpénzben történik.
csütörtök
péntek
szombat
vasárnap
Koordináták: 46.1491989, 19.1755191
A bácsbokodi horgásztavak Bács-Kiskun megye délnyugati részén, Bácsbokod külterületén találhatók, a Kígyós-patak völgyében, körülbelül 15 km-re Bajától, az 55-ös főút vonzáskörzetében.
Autóval
Az 55-ös főúton haladva Csávoly községnél kell jobbra lekanyarodni Bácsbokod irányába. Miután áthaladsz a községen, nagyjából 6 kilométer múlva balra fordulhatsz egy betonútra, amely a víztározóhoz vezet. Ezen haladva kb. 1 km után földútra térsz, amely egyenesen a horgászvíz partjához vezet. A földút gépkocsival teljes hosszában bejárható, így akár az egyes horgászhelyek közelében is meg lehet állni.
Fontos: esős, sáros időben a földút nehezen járható, ezért érdemes előre tájékozódni az útviszonyokról.
Parkolás: A horgászhelyek mögött, a part mentén ingyenes parkolási lehetőség biztosított. A gépjárművet úgy kell elhelyezni, hogy ne akadályozza a földúton közlekedő forgalmat, különösen más horgászokat vagy vízfelügyelőket. Zárt parkoló nincs, de a terület biztonságos és rendszeresen ellenőrzött a halőri szolgálat által.
Tömegközlekedéssel
Bácsbokod napi több autóbusz-járattal elérhető Bajáról, illetve Kiskunhalas és Szeged irányából is. A tó közvetlen környezetébe nincs tömegközlekedési megálló, de a település központjából gyalogosan vagy kerékpárral kb. 20–30 perc alatt elérhető a vízpart. Ha vonattal érkeznél, a legközelebbi nagyobb vasútállomás Baja, onnan busszal lehet továbbutazni Bácsbokodra.
Legnépszerűbb horgászhelyeink – horgásztársaink ajánlásával